sobota, 5. april 2008

HUMUS

Humus je namaz iz čičerike in tahinija, prihaja pa iz Bližnjega Vzhoda in mediteranskega sveta. Tahini je v bistvu pasta iz sezamovih semen in olivnega olja in se v osnovi uživa s pita kruhkom oz. katerim koli drugim »flat breadom«.

Moj prvi poskus pripravljanja humusa je bil porazen (naj omenim tudi dejstvo, da sem o humusu le brala – kako dober in zdrav je – a ga nisem nikoli poskusila).

Pripravila sem ga za poslovilno žurko na vikendu in le ena oseba je bila nad njim navdušena. Vsi ostali (skupaj z mano) smo imeli glede te čudne zadeve s še bolj čudnim imenom mešane občutke. Odločila sem se, da humusa ne bom več pripravljala … dokler nisem v New Yorku v Village poskusila najboljši falafel (in hkrati moj prvi), ki je vseboval tudi humus. Tako me je ta stvarca spet pritegnila in naslednjič sem si v turški restavraciji kot predjed naročila »pita bread« s humusum. And it was … perfect. Humus mi je prirastel k srcu. Takoj naslednji dan sem se ga spravila še enkrat pripravljat, a tokrat z več znanja in izkušenj o tem, kakšnega okusa naj bi bila ta »pognojena prst«. Ugotovila sem, da je treba za pristen in okusen humus dati kar veliko limoninega soka in ne pretiravati s tahini pasto. Hkrati je ta jed spet ena tistih, ki ti mora enostavno prirasti k srcu, saj so nam (Slovencem) taki okusi kar rahlo tuji.

Humus obožujem v vseh mogočih kombinacijah; s falaflom, na krekerjih, na čapatijih … in se lahko tako kot olive šverca pri različnih vrstah hrane. Poleg tega je, če ga ne zamastimo ravno z litrom olivnega olja, še relativno zdrav.


»Spicy hummus« s pečeno papriko

Danes sem si zaželela humus z rdečo papriko. Prvič sem ga poskusila kakšno leto nazaj. Čeprav je bil kupljen, je bil presneto dober in rahel. J

Ker pri nas humusa ni mogoče kupiti, ker je v bistvu enostaven za pripraviti in ker imam v zamrzovalniku slučajno kuhano čičeriko, bomo danes ob filmu imeli »snack party« z malo drugačnim humusom (čeprav se mi danes ne ljubi nič pripravljati, kaj šele pomivati).

Sestavine:

  • 500 g kuhane čičerike
  • 3 stroki česna
  • 1 žlička mlete kumine
  • 4 žlice sveže stisnjenega limoninega soka
  • 2-3 žlice tahini paste (po okusu, lahko tudi več)
  • 2 veliki pečeni papriki (uporabila sem vloženo, domačo)
  • 2 žlici olivnega olja
  • poper
  • sol

Postopek:

  1. Skuhamo čičeriko (če še ni skuhana). Če je v zamrzovalniku že skuhana, prvo in drugo točko postopka izpustimo.
  2. Vodo, kjer se je kuhala čičerika, shranimo (nikoli ne veš!).
  3. Vzamemo multipraktik ali kakšen drug dober … ampak res dober mešalnik (ki je po možnosti stal več od 20 evrov).
  4. V mešalnik damo pečeno papriko, česen in nadrobno sesekljamo.
  5. Dodamo čičeriko, tahini pasto, olivno olje, sol, poper, kumino, limonin sok, malce vode (v kateri se je kuhala čičerika ali navadne) in vse skupaj v mešalniku sesekljamo in zmešamo, da dobimo gladko gosto zmes, kjer je vse dobro pomešano.
  6. Poskusimo in po potrebi dodamo še soli ali limoninega soka. Če je zmes pregosta, zopet dodamo vodo, kjer se je kuhala čičerika ali navadno vodo. Če si želimo polnejši humus, dodamo še olivno olje.
  7. Zmes damo v hladilnik in nekaj ur počakamo.

Tako pripravljen humus lahko v hladilniku hranimo 1 teden, v zmrzovalniku najmanj 1 mesec.

Postrežemo ga lahko s »pita kruhkom«, falaflom, tortiljami, čapatiji, v sendviču ... in še marsikje drugje. Dober tek!

sobota, 15. marec 2008

KHICHDI

Khichdi, khichdee, khichadi, khichuri, khichari … so vse imena za indijsko jed, ki je v osnovi sestavljena iz dala in riža basmati. Ta enostavna jed je priljubljena tako v severni, vzhodni in tudi zahodni Indiji, a se njena priprava in okus med deli razlikujeta.V Bengaliji khichdi pripravljajo v času monsunskega deževja in ga skuhajo kot bogato jed, ki poleg riža in dala vsebuje veliko zelenjave, ghija in močnih začimb. V severnem in zahodnem delu pa khichdi pripravljajo popolnoma drugače, in sicer kot zelo enostaven obrok, ki ga kuhajo za bolne ljudi in starejše. Kichdi je tudi prva hrana, ki jo dajo dojenčkom, ko se prenehajo dojiti, in je torej kot uvod v »odraslo« hrano.

Mung dal je nasploh bogat z beljakovinami, vendar lahko telo, če je ta kuhan skupaj z basmati rižem, uporabi več kot 80 % njegovih beljakovin. Če ga uživamo samostojno, telo izkoristi le okoli 60 %. 100 g mung dala vsebuje kar 22 g beljakovin, 10 g vlaknin ter … 1 g maščobe.

Ker je Chinu bolan, sem mu naredila kichdi, čeprav se mi recept ni zdel nič posebnega. Ko sem jed poskusila, pa sem se odločila, da jo naredim še naslednji dan in da bo sploh bolj pogosto na sporedu. Je namreč lahka, zdrava in enostavna za pripraviti. Super kombinacija!Sestavine:
  • 1 skodelica riža basmati
  • 1 skodelica mung dala
  • 1 žlička kurkume
  • 1 žlička zmlete rimske kumine
  • 1 žlička zmletih koriandrovih semen
  • 1/2 žličke garam masale
  • ½ žličke čilija v prahu
  • 1/4 žlicke asafetide po okusu
  • sol
  • 6,5 skodelic vode
Postopek:

  1. Riž in dal speremo pod hladno vodo in ju za 10 min-3 h namočimo v vodi, ki smo ji dodali vse ostale sestavine.

  2. Kuhamo, dokler se riž in dal ne razkuhata in celotna zadeva ne postane malo pacasta.
Če želimo redkejši kidchdi, dodamo po okusu več vode.


Sledi zadeva, ki se imenuje tadka ali poppu in je zelo običajen postopek v indijski kuhinji, namenjen, da določeno jed odišavi in začini, in se zelo pogosto uporablja pri jedeh iz dala. In sicer: Segrejemo malo ghija (masla ali olja), ki mu dodamo začimbe in jih pražimo. (Vsaka začimba zahteva določen čas praženja, zato je zelo pomembno,v katerem vrstnem redu dodajamo začimbe). Čisto na koncu, ko je jed že skuhana, tadko polijemo po jedi, kjer zacvrči (cvrčanje je njen zaščitni znak) in zmešamo.


TADKA ZA KICHDI

  • 1 žlička črnih gorčičnih semen
  • 6 curryjevih listov
  • 1-2 žlici olja, masla ali ghija
Maščobo segrejemo, dodamo gorčična semena in curryjeve liste ter prazimo, dokler semena ne začnejo pokati. Takoj ko začnejo pokati, tadko zlijemo na kichdi in postrežemo skupaj z jogurtom in »picklesi«.

Če nimamo mung dala, ga lahko zamenjamo s katero koli drugo lečo.



četrtek, 13. marec 2008

Mehke, dišeče, polnjene, okrogle...

Indijska hrana me je popolnoma prevzela. Prvič me je z njo seznanila sestra Barbara, ki je opravila tečaj vegetarijanske kuhinje in mi je seveda prinašala razne dobrote iz templja ... mmm ... tisti balarami ... še zdaj nimam recepta J

Sprva sem bila malo zadržana zaradi popolnoma novih okusov, a se mi je kmalu odprlo »tretje oko« za indijsko kuhinjo (in tudi katero drugo). K temu je veliko pripomogel tudi prihod Chinuja v moje življenje, potovanje v ZDA in moj prehod na vegetarijansko prehrano. Kdor koli je vegič, ne more iti mimo indijske kuhinje, saj le-ta temelji na številnih brezmesnih jedeh, ki so zelo okusne. Sočnim, raznolikim, prekrasnim indijskim vegetarijanskim jedem enostavno ni konca ne kraja. Hindujska vera v osnovi prepoveduje uživanje kakršnega koli mesa, zato je okoli 30 % vseh hindujcev vegetarijancev. To pa je kar precej ljudi, če pomislimo, da ima Indija več kot milijardo (popisanih) prebivalcev.

Kakšni dve leti nazaj sem začela eksperimentirati z indijsko kuharijo, a me še zmeraj vedno znova preseneti z rečmi, o katerih nimam pojma: sestavinami, za katere prvič slišim, trilijoni vrst leč (dahl, daal …), neskončnimi kombinacijami jedi različnih regij v Indiji (severnoindijska hrana je popolnoma drugačna od južnoindijske), kuhinjami, katerih tradicija se razlikuje celo od družine do družine (tako da je zelo težko dobiti originalen recept določene jedi) … Mislim, da bi lahko preživela celo življenje ob preučevanju indijske hrane in bi še zmeraj vedno naletela na kaj novega ...

Ko gre za kuhanje, je idealno, če vas lahko pri tem vodi in usmerja avtohtoni predstavnik. Tega imam sama celo doma, a kaj, ko si zna sam pripraviti le basmati riž. In še tega je zadnjič zažgal. Ve povedati, katera začimba (najverjetneje) manjka in kakšnega okusa mora biti jed na koncu (hm, manjka malo kislosti, je preblago itd.), vendar to ni dovolj. Na potepanju po ZDA sem svežo zelenjavo vedno kupovala v indijski četrti, ker je bila neprimerno cenejša in ker sem dobila vse začimbe in sestavine, potrebne za indijsko kuharijo. Poleg tega sem vedno ujagala kakšno prodajalko ali gospodinjo, ki je nakupovala v Indian grocery shop in mi je povedala marsikateri trik in nasvet pri pripravi. Pa še kakšen skrivni recept je tu pa tam padel.

ALOO PARATHA

Nekvašeni, ploščati kruhki so v Indiji zelo pogosti v različnih variaciah. Obstajajo rotiji, čapatiji, parathe, naani, bhature, papadami ...

Parathe so ena najinih najljubših jedi. So enostavne za pripraviti in zelo okusne.

Obstajajo različne tehnike pripravljanja le-teh, in sicer so lahko čisto navadne ali polnjene z različnimi nadevi. Sploh so nepogrešljive, če moramo porabiti ostanke kakšnega sabdžija, curryja ali pire krompirja.

Danes bi vam rada pokazala, kako naredim parathe, polnjene z začinjenim krompirjem. Pri tem mi je bil v veliko pomoč Chinu, ki je na zadnjem obisku v Indiji pazljivo opazoval mamo, kako jih pripravlja.

Aloo paratha je indijski ploščat kruhek, polnjen z začinjenim krompirjevim nadevom. Aloo = krompir, paratha = ploščati kruhek. Moka, ki jo uporabljam, je običajno indijska polnozrnata moka, ki se imenuje atta. Ta je komibinacija s kamnom zdrobljene pšenice in navadne moke, ki jo Indijci uporabljajo za pripravo rotijev, čapatijev in parath. V Sloveniji take moke ne prodajajo, sama jo kupim v sosednji Avstriji (Celovec, Dunaj, Grac ...). Če moke atte nimate, lahko uporabite mešanico polbele (tip 850) in polnozrnate moke v razmerju 2:1.


Osnovno testo

Sestavine:

  • 3 skodelice moke atta
  • 1, 5 skodelice tople vode ali mleka (odvisno od vlažnosti moke)
  • 1 žlička soli
  • 1-2 žlici olja


Postopek:

  1. Zmešamo moko in sol.
  2. Vtremo olje in postopoma prilivamo toplo vodo ali mleko, tako da lahko zamesimo gladko, mehko in elastično testo, ki pa ne sme biti lepljivo.
  3. Testo pokrijemo z vlažno krpo ali plastično folijo in pustimo, da miruje 30 minut do dve uri (lahko tudi več).
  4. Premesimo testo in iz njega oblikujemo 10 kroglic.


Krompirjev nadev

Sestavine:

  • 3-4 veliki krompirji
  • 1-2 žlici olja
  • ½ žličke rimske kumine
  • 1 žlička črnih gorčičnih semen
  • ¼ žličke asafetide
  • ½ žličke amchoorja (suhega mangovega praška, ki ga lahko nadomestimo z limono)
  • 1 žlica nastrganega ingverja
  • sol (po okusu)
  • 1-2 čilija ali žlička kajenskega popra
  • ½ žličke kurkume
  • 1 žlička garam masale
  • peteršilj

Postopek:

  1. Skuhamo krompir in ga čim bolj pretlačimo.
  2. V ponvi segrejemo olje in dodamo rimsko kumino ter gorčična semena.
  3. Ko začnejo semena pokati, dodamo asafetido, kurkumo, ingver in čili.
  4. TAKOJ* zatem dodamo pretlačen krompir.
  5. Dodamo sol, amchoor, kajenski poper (če nismo dali čilija), peteršilj in garam masalo ter vse dobro premešamo. Dobiti moramo čimbolj gladek nadev brez grudic (zaradi lažje nadaljnje obdelave).
  6. Oblikujemo 10 kroglic.

* asafetida, kurkuma in ingver se hitro zažgejo in posledično pogrenijo, kar lahko pokvari okus nadeva, zato moramo biti pri praženju le-teh previdni.


Aloo parathe

Postopek:


  1. Kroglice iz testa nežno sploščimo med dlanmi, da dobimo majhnem disku podobno zadevo, in nato vsako z obeh strani pomokamo.
  2. Kroglice položimo na delovni pult in jih zvaljamo v kroge s polmerom približno 6 cm oz. toliko, da lahko z njimi prekrijemo kroglice iz krompirja.
  3. Na sredino kroga položimo krompirjevo kroglico in jo ovijemo s testom, tako da skupaj pritisnemo robove testa.
  4. Dobljeno obliko nežno pritisnemo na delovni pult in jo zopet sploščimo v disk.
  5. Diskec z obeh strani dobro pomokamo (drugače bo ob valjanju nadev izhajal).
  6. Enakomerno razvaljamo v krog s polmerom 15 cm. (Čez testo naj bi se videle začimbe).
  7. Segrejemo tavo* ali teflonsko ponev in vanj položimo paratho.
  8. Pečemo jo približno 30 sekund, dokler se ne pojavijo majhne svetlo rjave pikice.
  9. Nato jo obrnemo in zgornjo stran parathe premažemo z malo masla ali olja. Pečemo, dokler se tudi na drugi strani ne pojavijo svetlo rjave pikice. Nato paratho spet obrnemo in še drugo stran premažemo z maslom in s spatulo** pritiskamo ob robu parathe. Če imamo srečo, se bo ta lepo napihnila (kar je idealen scenarij). Pečemo, dokler se ne pojavijo rjave pike, spet obrnemo na drugo stran in spečemo do konca.
  10. Parathe hranimo v posodi ali segreti pečici, dokler jih ne postrežemo.
  11. Ponudimo z jogurtom, rajto ali indijskimi »picklesi«.

* Tava je okrogla, rahlo zaobljena ponev (lahko iz litega železa), ki je idealna za priprava čapatijev in parath. Nadomestimo jo lahko s ponvijo iz litega železa, v kateri se toplota dobro porazdeli. Lahko uporabimo tudi železno ploščo za peko.

Parathe lahko tudi zamrznemo, in sicer med vsako položimo peko papir in vse skupaj zavijemo v alu-folijo. Ko jih odmrznemo, jih na obeh straneh popečemo v ponvi. (Če jih samo segrejemo v mikrovalovki, postanejo gumijaste).


sreda, 13. februar 2008

Znani herbivorci

Tukaj je seznam meni znanih vegetarijancev in veganov.

AC BHAKTIVEDANTA SWAMI PRABHUPADA (hare krishna hare rama)
ABDUL PAULA (plesalka, igralka, pevka)
ADI SMOLAR (kantavtor)
ALANIS MORISSETTE (meeting the man of your dreams and then meeting his beautiful wife)
ALEC BALDWIN (igralec)
ALENKA TETICKOVIC (sestra iz klinike)
ALICIA SILVERSTONE (igralka)
ALYSSA MILANO (igralka)
ANDRE 3000 (Outkast....Heyaaaa)
ANGELA BASSET (igralka)
ANNIE LENNOX (glasbenica)
B52's (uuu...loveshak...baby love shak - glasbena skupina)
BILLY IDOL (in the midnight hour she cried more more more....)
BOB DYLAN (glasbenik)
BOY GEORGE (do you really want to hurt me...dragqueen glasbenik - ca)
BRANDY (pevka...have you ever loved somebody...)
BRIDGETTE BARDOTT (igralka, aktivistka)
BRYAN ADAMS (pa se kako dober glasbenik)
CANDACE BERGAN (Murphy Brown)
CARL LEWIS (atlet)
CHARLES DARWIN (itaq da znanstvenik)
CHRISTINA APPLEGATE (blondinka iz Love and Marriage - Al Bundy??!!)
CVETA ZALOKAR ORAZEM (zupanja Domzal)
DANNY DE VITO (besede so odvec)
DARRYL HANNAH (svetlolasa, dolgonoga igralka)
DAVID DUCHOVNY (uuuu x-files)
DES'REE (you gotta be strong you got be....)
DORIS DAY (igralka)
DR. DRE (rapper)
DUSTIN HOFFMAN (hello mrs. Robinson, jesusu loves you more....)
DUSAN MRAVLJE
EDDIE FURLONG (igralec iz Terminatorja)
EDDIE WEDDER (Pearl jam ofcourse)
ELVIS COSTELLO (glasbenik)
EMMYLOU HARRIS (odlicen vokal, se boljsa besedila)
EIRC STOLTZ (rdecelasi simpativen igralec)
ERYKAH BADU (diva nad divami)
GEORGE BERNARD SHAW (pisatelj, dramatik)
GEORGE HARRISON (the Beatles)
HENRY FORD (avtomobil Ford)
IRENA VRCKOVNIK (glasbenica)
INDIA ARIE (glasbenica z neznimi pesmi)
JADRANKA JURAS (sonce)
JANEZ DRNOVSEK
JEAN JACQUE ROUSSEAOU (filozof)
JENNA JAMESON (pornorafska igralka)
JENNIE GARTH (kelly iz Beverly Hillsa)
JERRY SEINFELD (kako pogresam Kramerja)
JOAN BAEZ (folk pevka)
JOAQUIN PHOENIX (igralec)
JOHN & YOKO LENNON (Beatles & wives)
JOSH HARTNETT (Pearl Harbor)
JUDE LAW (igralec)
JULIE CHIRISTIE (igralka)
KD LANG (glasbenica)
KIM BASINGER (igralka)
KRIST NOVOSELIC (Nirvana ddddd)
KRISTEN BELL (Veronica Mars)
LARA BARUCA
LENNY KRAVITZ (mmmm..)
LEO TOLSTOY (Vojna in mir)
LEONARDO DA VINCI (vsestranski clovek)
LISA BONET (Cosby Show)
LIV TYLER (talentirana igralka, hcerka Steve Tylerja)
MARTINA NAVARATILOVA (tenisacica)
MICHAEL J. FOX (povratak u buducnost)
MOHANDAS GANDHI (all respect)
MYA (pevka)
NASTASSJA KINSKI (igralka)
NATALIE PORTMAN (igralka)
ORLANDO BLOOM (igralec)
PAMELA ANDERSON LEE (vsi vemo)
PAUL McCARTNEY (Beatle)
PETER GABRIEL (glasbenik)
PHYILICA RASHAD (mama pri Cosby show)
RICHARD GERE (pretty woman)
RIVER PHOENIX (igralec)
RINGO STARR (beatle)
ROK TRKAJ
ROSANNA ARQUETTE (igralka)
RUE McCLANHAN (igralka)
SHANIA TWAIN (glasbenica)
SIR ISAAC NEWTON (F=m*a)
FRANCISEK ASISKI (tezko definiram)
SINEAD O'CONNOR (nothing compares to you)
STEVE VAI (gitarist)
STEVE MARTIN (komedijant, igralec)
TATYANA PATITZ (mankenka iz spota Freedom by George Michael)
TEA LEONI (igralka)
TED DANSON (kafic uzdravlje)
THOMAS EDISON (zarnica)
THORA BIRCH (igralka)
TOBEY MAGUIRE (spiderman)
TRACI BINGHAM (baywatch igralka)
VANESSA WILLIAMS (igralka, pevka, nesojena miss USA)
VINCENT VAN GOGH (artist)
VIRGINIA MADSEN (igralka)
WOODY HARRELSON (uh sve i svasta)

torek, 5. februar 2008

PEČEN KROMPIRČEK

Ok, enostaven recept. Človek bi rekel, da pri tej jedi ni kaj veliko povedati. Pač spečemo krompir, ga po okusu začinimo in to je to. Res je – krompir lahko pečemo tudi na tak način. Kljub temu se mi zdi zanimivo, saj sem pred nedavnim na kulinaričnem forumu pri postopku tega recepta zasledila pomemben podatek, ki krepko izboljša tako okus kot kakovost te preproste jedi. In sicer je skrivnost ta, da krompir pred samo peko kuhamo. Na ta način se krompir ne zlepi za pekač in ne vpije olja, postane pa zelo hrustljav. Hkrati s tem skrajšamo čas pečenja.


Sestavine:

  • 1,5 kg krompirja
  • sol
  • olje
  • timijan



Postopek:

  1. Krompir olupimo in ga narežemo na četrtine ali polovice (odvisno od velikosti).
  2. Zavremo vodo s soljo in vanjo damo narezan krompir, kjer mora vreti nič več in nič manj kot 7 minut.
  3. Medtem v pečici segrejemo pekač z oljem (poljubna količina).
  4. Krompir odcedimo.
  5. V vroč pekač z vročim oljem položimo krompir, ga povaljamo, da pride cel v stik z maščobo, ter dodamo timijan.
  6. Pečemo na 200 °C do zlatorumene oz. do zaželjene barve in hrustljavosti (sama ga pečem približno 35 minut).

Opomba:

  • Če želimo pripraviti še bolj zdravo varianto, v pekač položimo peko papir, ki ga lahko nato premažemo z manj olja, kot sicer.
  • Začimbe lahko dodajamo po okusu, vendar moramo paziti, da se ne zažgejo, zato nekatere (npr. česen, peteršilj …) dodamo le nekaj minut, preden je krompirček pečen.

POPEČENE GORČIČNE TOFUJEVE PALČKE

Idejo za recept sem dobila iz različnih veganskih blogov, katerih avtorji so res pravi mojstri v pripravi tofuja. Malce sem ga priredila po svoje. Upam, da vam bo všeč.


Sestavine:

  • 400 g trdega tofuja
  • 30 g gorčice
  • tabasco
  • 1 žlička medu
  • (domače) polnozrnate drobtine
  • ščepec čilijevih kosmičev
  • sol
  • peteršilj
  • česen v prahu
  • 1 žlica sezama
  • olivno olje

Postopek:

- Tofu dobro odcedimo in ga narežemo na palčke.

- Iz vsake palčke posebej iztisnemo odvečno tekočino (če je še prisotna).

- Zmešamo gorčico, 2 kapljici tabasca in žličko medu.

- Pripravljeno marinado s čopičem nanašamo na tofujeve palčke, tako da jih premažemo z vseh strani.

- Palčke damo čez noč (ali najmanj za 4 ure) v hladilnik.

- Z vilico zmešamo drobtine, sezam, čili, sol, peteršilj in česen v prahu.

- V mešanico z drobtinami povaljamo tofujeve palčke.

- Od tu imamo dve možnosti, in sicer ali:

= palčke popečemo na olivnem olju ali

= jih pečemo v pečici na 190 °C, in sicer okoli 15 minut na vsaki strani (toliko, da je

povrhnjica lepo hrustljava).

TIRAMISU (brez jajc)

mmm...heaven in mouth...
Hladen in osvežilen italijanski desert, ki, ko ga enkrat poskusimo, pusti neverjetno prijeten vtis, ki ga je težko opisati. Tako lahek, a hkrati tako okusen. Ni težek, temveč rahel z bogato polnim okusom, ki v ustih pusti tisti nebeški občutek ...
Izvoren recept italijanskih non sicer vsebuje jajca, katerih rumenjaki skupaj z dodatkom marsale tvorijo rahlo kremo, ki se vmeša v sir mascarpone. Moj recept je brez jajc (rezen jajca v keksih Savioardi), saj se trudim pri sladicah le-tem izogibati, in mi je tako tudi bolj všeč. In da ne pozabim: Priprava tiramisuja je zelo enostavna in hitra.


Sestavine:

  • 500 g piškotov Savioardi
  • 500 g sira mascarpone
  • 3,5 dl sladke smetane
  • 1 vanilijev sladkor
  • 80 g sladkorja v prahu (po okusu)
  • 3 dl močne kave brez sladkorja
  • rum (po okusu)
  • kakav v prahu (za posipanje)

Postopek:

  1. Sir mascarpone ohladimo (oz. otoplimo) na sobno temperaturo.
  2. Stepemo sladko smetano.
  3. V ločeni posodi nežno stepemo mascarpone in sladkor v prahu (le toliko, da se znebimo grudic).
  4. Zgornji masi po žlicah dodajamo stepeno sladko smetano in kremo pri tem nežno mešamo.
  5. Hladni kavi dodamo rum (po okusu).
  6. Piškote namočimo v mešanico kave in ruma (ne preveč, saj lahko razpadejo) in jih položimo na dno pekača, tako da se med seboj dotikajo
  7. Na piškote damo plast kreme, jo poravnamo, nanjo damo drugo plast namočenih piškotov in za konec še eno plast kreme. Poravnamo.
8. Po vrhu potresemo z grenkim kakavom.
9.
čez noč damo v hladilnik.

sreda, 23. januar 2008

Super zeljnata solata

Zelje je zadeva, ki mi vzbuja mešane občutke. Doma pravijo, da nisem velik ljubitelj te zelenjave, vendar se jaz s tem ne strinjam. Pri zelju mi je namreč zelo pomembno, kako je le-to pripravljeno, prav tako ga ne sme biti količinsko preveč – posebej v obliki kakšne enoločnice, kot je npr. zelje s fižolom. Ojej, to se je pri nas zmeraj kuhalo v ogromnih količinah – na litre in nikoli za en dan, temveč najmanj za tri! Najmanj?! In seveda so bili očetovi argumenti: »Z vsakim dnem je boljše!« Yeah right. Tako da sem obveljala kot neljubitelj zelja. Pa saj mi je že sama misel na to, da ga bom jedla 3 dni, pokvarila že prvi dan zeljanja.
Ampak zelje v omaki in pire krompir – ohoho – to pa je za prste polizat. In samo tata zna to pripraviti tako, kot imam rada. Še sama je nikoli ne »zadanem« čisto.Drugače je zelje zelo zdravo (in kot da tega vi še ne veste). Ali veste tudi, zakaj je tako zdravo?

Surovo zelje vsebuje železo, kalcij in kalij, veliko vitamina C ter je bogat vir vitaminov B1, B2 in B3. S kuhanjem sicer večino teh snovi izgubi, zato ga je najbolje jesti kar surovega ali kislega (s kisanjem ohranimo v zelju veliko vitamina C).Je odličen antioksidant in vsebuje številne snovi, ki naj bi preprečevale nastanek raka, in sicer na črevesju, prsih in želodcu. Kako to? To je zaradi visoke vsebnosti indolov oz. fiokemikalij, ki pospešujejo presnovo estrogena in proizvajajo encime, ki preprečujejo nastanek rakastih tkiv. Skratka, zelje je, še posebej surovo, odlično sredstvo za izboljšanje imunskega sistema, pospeševanje procesa prebavljanja (primerno za ohranjanje teže ali hujšanje, saj smo po njem tudi dolgo siti), krepitev mišic itd.


Sestavine:

- 1 manjša glavica zelja
- ½ čebule
- 1 strok česna
- žlica bučnega olja
- 2 nastrgana korenčka
- 200 ml jogurta
- žlica kisle smetane
- limonin sok
- žlička mlete kumine
- sol
- poper


Postopek:

  1. Zelje na drobno narežemo, vanj vtremo sol ter pustimo 15 minut, da omehča.

  1. Dodamo nastrgan korenček, na drobno narezano čebulo in nato premešamo.

  1. Dodamo jogurt, kislo smetano, bučno olje, sveže stisnjen limonin sok, kumino in sol ter spet dobro premešamo. Solato damo za eno uro v hladilnik.

  1. Postrežemo s sveže pečenim polnozrnatim kruhkom.


petek, 11. januar 2008

Kruhek

»Srečnega pa zdravga« vsem skupaj! Mislim, da vsi te dni mislimo bolj na zdravje glede na to, da nas je večina med veselim decembrom pridno papala in pila.

Pred kakšnim dnem sem klicala Dašo, ki se je vsa zadihana oglasila na telefon. In kaj je počela? Orbitrek, magictreck, legtreck or whatever. Skratka, punca se je vrgla na delo, da bi hitro stopila tiste 3 novoletne pridobljene kilograme. Mislim, da nas je takih kar nekaj – takih, ki se bomo sedaj odrekali in švicali, vse za višji cilj; da »živimo zdravo« in popravimo škodo na bokih in zadnjici, ki so nam jo prizanesli prazniki. Huh?! Ampak če dobro pomislite – kilograme, ki smo jih pridobili mogoče v dveh ali celo enem samem tednu, bomo zdaj klatili najmanj en mesec?! Kje je tu računica, se vsi sprašujemo. Ni je! Se splača? Hm, sedaj, ko so želodčki še siti od praznikov, bi velika večina odgovorila ne. Nihče pa o tem ne razmišlja, medtem ko se masti s francosko in tatarcem.

Nič, kar je, je, življenje teče naprej z novimi podražitvami, zato smo za začetek leta spekli fin zdrav domač poceni kruh.


MEŠANI RŽENI KRUH

Velikokrat sem že poskusila narediti kruh in bolj ali manj nisem imela sreče. Zmeraj je bilo nekaj narobe; ali se je kruh drobil, ali je bil čudne strukture, ali je razpokal, ali se je pokvaril v dveh dnevih ali pa je bil tako trd, da bi ga lahko metala ob steno in mu ne bi bilo nič ... oz. bi kvečjemu poškodovala steno. Dejstvo pa je, da sem običajno delala kruh iz nekrušnih mok, kot so koruzna, ajdova, sojina moka, ter polnozrnatih krušnih mok, kot so ržena, graham in pirina. Kruh iz bele moke sem delala zelo redko. Pri »prvih« mokah pa so stvari bolj zapletene. Treba je paziti, da kruh pravilno vzhaja (torej naraste najmanj za eno količino prvotnega testa) in da so med mokami določena razmerja. Slednje seveda velja predvsem, če delamo z nekrušnimi mokami, saj ne vsebujejo lepka (zato je tako težko narediti pristen koruzni kruh – damn it!). Pri vsem tem pa sta pomembni tudi peka in gostota testa.

Tako, danes mi je končno uspelo narediti kruh, ki je zdrav, ki ne vsebuje niti kančka bele moke (in tako ustreza kriterijem Montignaca), katerega sredica je prav takšne strukture kot sredica trgovinskega, ki se reže brez drobljenja in ki je povrh vsega še zelo dobrega okusa. Echola:

Sestavine:

  • 60 dag ržene moke
  • 60 dag graham moke (pšenicna moka iz celega zrna)
  • 50 ml olja
  • solno – kvasna emulzija
  • približno 5 dl mlačne vode

Postopek:

  1. Obe moki zmešamo, dodamo solno kvasno emulzijo in olje.
  2. Mesimo, mesimo in mesimo ... in še mesimo (super telovadba, če uporabljamo same temne moke), dokler ne zamesimo gladko, mehko testo.
  3. Testo pustimo vzhajati, da naraste za najmanj eno količino prvotnega testa.
  4. Prižgemo pečico in jo naravnamo na 240 °C (ventilacijsko na 220 °C).
  5. Testo pregnetemo, oblikujemo po okusu (jaz obožujem štruce), damo v pekač s peko papirjem in še enkrat pustimo vzhajati.
  6. Testo zarežemo in damo v pečico, kjer ga pečemo približno 10 - 15 minut (opazujte barvo skorje), nato zmanjšamo na 190 °C (170 °C ventilacijsko) in tako pečemo se nadaljnjih 30 minut. Celoten čas je torej okoli 45 minut – odvisno od velikosti posameznih hlebcev ali štručk. Sama sem naredila dve štruci in pekla 45 minut. Če bi iz enake količine testa naredili 4 hlebce, bi zadostovalo 25 minut.

Opombe:

* preden sem dala kruh v pečico, sem z razpršilko poškropila vročo peč, saj je to pomembno za hrustljavo skorjico ... prav tako je pomembna visoka temperatura na začetku peke

* kot vzhajalno sredstvo sem uporabila solno – kvasno emulzijo, ki jo pripravimo …


KVASNO – SOLNA
EMULZIJA

Zadnja leta je bilo veliko govora o tej novi metodi vzhajanja. Sama sem zanjo izvedela na slovenskem kulinaričnem forumu, mislim pa, da je ta postopek slovenskemu narodu predstavil kuharski mojster Andrej Goljat. Lahko jo uporabljamo za vse vrste kvašenega testa. Zame osebno je to super zadeva; kruh, pripravljen na tak način, je namreč kvalitetnejši, ostane dalj časa svež in ima boljšo teksturo.

Finta pa je v tem, da kvas pomešamo s hladno vodo in soljo ter zadevo pustimo čez noč na temperaturi okoli 16 °C. Kvasovke v stiku s soljo odmrejo, sprostijo pa se encimi, zaradi katerih kruh vzhaja.

Sestavine (za 1200 g moke):

2,5 dl hladne vode

6 dag kvasa

3 dag soli

Postopek:

  1. Vodo, sol in kvas zmešamo.
  2. Pustimo čez noč v sobi, ki ni ogrevana (temperatura mora biti okoli 16 °C).
  3. Obdelujemo naprej po postopku.
  4. To je to!