sobota, 5. april 2008

HUMUS

Humus je namaz iz čičerike in tahinija, prihaja pa iz Bližnjega Vzhoda in mediteranskega sveta. Tahini je v bistvu pasta iz sezamovih semen in olivnega olja in se v osnovi uživa s pita kruhkom oz. katerim koli drugim »flat breadom«.

Moj prvi poskus pripravljanja humusa je bil porazen (naj omenim tudi dejstvo, da sem o humusu le brala – kako dober in zdrav je – a ga nisem nikoli poskusila).

Pripravila sem ga za poslovilno žurko na vikendu in le ena oseba je bila nad njim navdušena. Vsi ostali (skupaj z mano) smo imeli glede te čudne zadeve s še bolj čudnim imenom mešane občutke. Odločila sem se, da humusa ne bom več pripravljala … dokler nisem v New Yorku v Village poskusila najboljši falafel (in hkrati moj prvi), ki je vseboval tudi humus. Tako me je ta stvarca spet pritegnila in naslednjič sem si v turški restavraciji kot predjed naročila »pita bread« s humusum. And it was … perfect. Humus mi je prirastel k srcu. Takoj naslednji dan sem se ga spravila še enkrat pripravljat, a tokrat z več znanja in izkušenj o tem, kakšnega okusa naj bi bila ta »pognojena prst«. Ugotovila sem, da je treba za pristen in okusen humus dati kar veliko limoninega soka in ne pretiravati s tahini pasto. Hkrati je ta jed spet ena tistih, ki ti mora enostavno prirasti k srcu, saj so nam (Slovencem) taki okusi kar rahlo tuji.

Humus obožujem v vseh mogočih kombinacijah; s falaflom, na krekerjih, na čapatijih … in se lahko tako kot olive šverca pri različnih vrstah hrane. Poleg tega je, če ga ne zamastimo ravno z litrom olivnega olja, še relativno zdrav.


»Spicy hummus« s pečeno papriko

Danes sem si zaželela humus z rdečo papriko. Prvič sem ga poskusila kakšno leto nazaj. Čeprav je bil kupljen, je bil presneto dober in rahel. J

Ker pri nas humusa ni mogoče kupiti, ker je v bistvu enostaven za pripraviti in ker imam v zamrzovalniku slučajno kuhano čičeriko, bomo danes ob filmu imeli »snack party« z malo drugačnim humusom (čeprav se mi danes ne ljubi nič pripravljati, kaj šele pomivati).

Sestavine:

  • 500 g kuhane čičerike
  • 3 stroki česna
  • 1 žlička mlete kumine
  • 4 žlice sveže stisnjenega limoninega soka
  • 2-3 žlice tahini paste (po okusu, lahko tudi več)
  • 2 veliki pečeni papriki (uporabila sem vloženo, domačo)
  • 2 žlici olivnega olja
  • poper
  • sol

Postopek:

  1. Skuhamo čičeriko (če še ni skuhana). Če je v zamrzovalniku že skuhana, prvo in drugo točko postopka izpustimo.
  2. Vodo, kjer se je kuhala čičerika, shranimo (nikoli ne veš!).
  3. Vzamemo multipraktik ali kakšen drug dober … ampak res dober mešalnik (ki je po možnosti stal več od 20 evrov).
  4. V mešalnik damo pečeno papriko, česen in nadrobno sesekljamo.
  5. Dodamo čičeriko, tahini pasto, olivno olje, sol, poper, kumino, limonin sok, malce vode (v kateri se je kuhala čičerika ali navadne) in vse skupaj v mešalniku sesekljamo in zmešamo, da dobimo gladko gosto zmes, kjer je vse dobro pomešano.
  6. Poskusimo in po potrebi dodamo še soli ali limoninega soka. Če je zmes pregosta, zopet dodamo vodo, kjer se je kuhala čičerika ali navadno vodo. Če si želimo polnejši humus, dodamo še olivno olje.
  7. Zmes damo v hladilnik in nekaj ur počakamo.

Tako pripravljen humus lahko v hladilniku hranimo 1 teden, v zmrzovalniku najmanj 1 mesec.

Postrežemo ga lahko s »pita kruhkom«, falaflom, tortiljami, čapatiji, v sendviču ... in še marsikje drugje. Dober tek!

5 komentarjev:

Agapetos pravi ...

Živijo!
Izgleda zelo okusno. Zanima pa me, kje se lahko kupi tahini pasta oziroma, ali jo lahko naredim tudi sam?

Valentina pravi ...

Pozdravljen!
Seveda lahko!
Sama tahini pasto naredim doma, ker pride bistveno poceni in brez konzervansov seveda. Kupis pa jo lahko v Kalcku, Mercatorjevem hipermarketu in ostalih trgovinah.
Ponavadi jo delam po tem receptu...vcasih pa od oka.
Tahini pasta:

1 skodelica sezama
1/4 skodelice olivnega olja


Preprazi sezam na tefalu (priblizno 4 minute - ne sme porjavet). Nato ga zmelji v mlincku za kavo v prah. Nato daj ta prah v blender in postopoma dodajaj olivno olje. Lahko das vec ali manj olja. Jaz naredim pasto iz trikratne kolicine in jo potem hranim v hladilniku kar nekaj mesecev. Uporabljam jo predvsem za humus, pa tudi jogurtovo omako delam iz nje, cicerikine prigrizke itd.

Agapetos pravi ...

Hvala za info! Sem naredil humus in miram reči, da mi je uspelo in da mi je zelo všeč. Zraven sem naredil še pitta kruhke. Je bilo vsem všeč!

unkowed pravi ...

hey valentina!

i just moved to ljubljana and i would love to make some indian food. where can i get ingredients like asafoetida and garam masala?

Valentina pravi ...

Hey.

A lot of spices like asafoetida and garama masala can be bought in the ISKCON temple. They sell it for the best price.
Where are you from?